Sebastian Page

The winners of the Asian Television Awards 2016 are out!

The Asian TV Awards took place in Singapore on Friday, December the 2nd.

The awards night was hosted by Adrian Pang, Stephanie Carrington, Alden Richards, and Baki Zainal, with performances by JJ Lin, Charli XCX, and Rossa Roslina.

Aside from the winner, there are “highly commended” mentions in each category too.

Here’s the full list of winners for this year’s Asian TV Awards!

Best Documentary Programme (One-Off/ Special)

ISIL and the Taliban, Qatar
WINNER: Wild City – Islands, Singapore
Operation Everest – Summiteers to Saviors, India
Undercover Asia – India’s Cancer Express, Singapore
Highly Commended: The Phone of the Wind: Whispers of Lost Families, Japan

Best Documentary Series

Get Real, Singapore
Highly Commended: China From Above, China
Saltwater Heroes, Singapore
Inside the Storm: Lessons from the Boardroom, Singapore
WINNER: The Tokyo Trials, China
The New Silk Road, Singapore

Best Natural History or Wildlife Programme

Green Animal, Korea
Manas: Return of The Giants, Singapore
Highly Commended: Black-Necked Crane, China
ORIGINS OF LAND: Nishinoshima Island, Japan
Scent from Heaven: On the Trail of Oud, Qatar
Korean Geographic – The Hantan River, The Lifeline of a Lava Plateau, Korea
Wild City – Islands, Singapore
WINNER: Jawai: India’s Leopard Hills, Singapore

Best News Program

Reporting from Pyongyang, Singapore
WINNER: The Buck Stops Here: Terror in Pathankot, India
Highly Commended: News Stream, Hong Kong
Squawk Box Asia, Singapore
60 Minutes, Belt and Road Initiative, what we must know, China
[email protected], India
Newsday, Singapore

Best Single News Story/Report (10 minutes or less)

Highly Commended: China’s Left Behind Children, Singapore
Highly Commended: The Human Cost of a Cup of Indian Tea, Singapore
Adopting JiaJia: Abandoned Chinese boy heads ‘home’ to U.S., Hong Kong
WINNER: South China Sea: Flying into Asia’s Flashpoint, Singapore
China’s Black Market Organs, Singapore

Best Current Affairs Program

WINNER: Undercover Asia – Murder in Paradise, Singapore
Get Real – Pakistan’s Education Disaster, Singapore
Highly Commended: Boat People, Singapore
Highly Commended: Undercover Asia – Children of the Cybersex Dens, Singapore
Inside the Storm – Kodak, Singapore
Undercover Asia – Blood Jade, Singapore
Get Real – Heart of the Haze, Singapore
Undercover Asia – North Korean Slaves, Singapore

Best Drama Series

The Hush, Singapore
WINNER: Descendants of the Sun, Korea
Highly Commended: Halfworlds, Singapore
Highly Commended: Downtown Rocket, Japan
The Journey: Our Homeland, Singapore
Marriage Contract, Korea
Bingit 3, Singapore
The Dream Makers 2, Singapore

Best Single Drama or Telemovie Program

Red Cross -The Enlisted Nurses-, Japan
WINNER: Tulus Ikhlas, Malaysia
The Cave Man, Japan
The Cat in the Closet, Taiwan
Through Their Eyes, Japan
Highly Commended: Peter Allen: Not the Boy Next Door, Australia

Best Comedy Program

Highly Commended: Short End of the Stick, Hong Kong
Bubble Gang, Philippines
Run Rachael Run, Singapore
WINNER: Ra-Berd Therd-Therng Dancer Thaluang Sai (House of Blast – The Girl Next Door), Thailand
Ronny Chieng: International Student, Australia
OK-JEK, Indonesia

Best Children’s Program

WINNER: Art Attack Season 4 – Heroes and Villains, Singapore
Junior Edison Season 3, China
Highly Commended: Oddbods – Marooned, Singapore
Little Masters, China
Finding Genius, Korea
George of the Jungle Series 2, Singapore

Best Pre-school Program

WINNER: Leo the Wildlife Ranger, Singapore
Highly Commended: Doby & Disy: Sing With Us, China
Origanimals, Malaysia
Pororo The Little Penguin, Korea
Hiccup and Sneeze, Singapore
Hi-5 House! Series 3, Australia

Best Entertainment (One-off/annual)

GeTai Challenge – The Ultimate Battle, Singapore
Highly Commended: Let’s Go to School, Japan
2016 Jiangsu TV Spring Festival Gala, China
MTV World Stage Malaysia 2015, Singapore
NET 3.0 Presents Indonesian Choice Awards 2016, Indonesia
WINNER: MAMA (Mnet Asian Music Awards), Korea

Best General Entertainment Program

Highly Commended: The Great Australian Spelling Bee, Australia
Jhalak Dikhhla Jaa Reloaded, India
A Variety Show with Real Buddhist Monks, Japan
WINNER: The History Hustle, Singapore
The Eco Traveller – El Nido, Malaysia
Lek Auat Kam (Secret of Numbers), Thailand
DoDo Go Shopping, Hong Kong

Best Game or Quiz Program

Still Standing Thailand, Thailand
The History Hustle, Singapore
WINNER: Crime Scene 2, Korea
The Brain China Season 3, China
Amra Na Ora, India
Highly Commended: Pritsana Fah Laep (Lightning Quiz), Thailand

Best Music Program

Highly Commended: Produce 101, Korea
Talented Singer, China
Just Duet, Indonesia
The Remix, Indonesia
The King of Mask Singer, Korea
Sing Your Face Off Thailand Season 1, Thailand
WINNER: China Star, China

Best Reality Show

Highly Commended: Dad, Where Are We Going? Season 3, China
WINNER: Death is Our Business, Singapore
Real Mom, Real Life, Korea
Survivor Games, China
MasterChef Australia Season 7, Australia
Power Couple India, India
The Dance Floor 2, Singapore
We Are In Love Season 2, China

Best Infotainment Program

Highly Commended: Three Men and A Journey, Singapore
WINNER: Zeb’s River Journey, Hong Kong
Somewhere Out There – Musclemen Village, Singapore
The History Hustle, Singapore
The Big Idea – My Robot, My Friend, Singapore
Chinese New Year: The Biggest Celebration on Earth, China
Food To Go, Singapore

Best Talk Show

WINNER: Aaj Ki Raat Hai Zindagi, India
India Questions SRK, India
Perspective, Thailand
Highly Commended: We The People – Stop Sexism. Period, India
Channel NewsAsia Exclusive: Interview with United States President Barack Obama, Singapore

Best Social Awareness Program

WINNER: Witness: China’s Fake Boyfriends, Qatar
Sabah Earthquake Decoded, Singapore
Highly Commended: 101 East – Too Young to Wed, Malaysia
TV Animal Farm; Rescue the Fighting Dogs from the Ring of Death, Korea
Witness: Pakistan – No Place like Home, Qatar
Reel Time: Isinulat sa Tubig (Forgotten Children of the Waves), Philippines
Fukushima: On the Frontline with Joel Lambert, Singapore

Best Adaptation of an Existing Format

Celebrity Lipsync Battle Indonesia, Indonesia
Sing Your Face Off Thailand Season 1, Thailand
WINNER: MasterChef Asia, Singapore
Still Standing Thailand, Thailand
Highly Commended: You Have Been Warned With Eas Nasrun, Singapore
Let Me In Thailand, Thailand
The Face Thailand Season 2, Singapore
The Remix, Indonesia

Best Digital Fiction and Non-fiction Program/Series

Get Real, Singapore
Hey Orang Kita, Malaysia
Run Rachael Run, Singapore
Highly Commended: Space Reporters, Produced by OXBOX Productions
WINNER: India’s Menstruation Man, Qatar
Sabah Quake Specials, Singapore

Best Lifestyle Program

Photo Face-Off Season 2, Singapore
Twist of Taste – The Persian Trail, India
Highly Commended: China’s Grand Canal: A Photographer’s Journey, Hong Kong
A Taste of Hong Kong Season 2, Singapore
Go Fast or Go Home, Malaysia
WINNER: Nomad Chef: Up In The Air, Singapore

Best 2D Animated Program

WINNER: George of the Jungle Series 2, Singapore
Chuck Chicken, Malaysia
Kabaneri of the Iron Fortress, Japan
Highly Commended: Chhota Bheem Himalayan Adventure, India
Kuu Kuu Harajuku, Malaysia
Sushi and Beyond, Japan

Best 3D Animated Program

Leo the Wildlife Ranger, Singapore
Highly Commended: ZombieDumb, Korea
Oddbods – Marooned, Singapore
WINNER: Origanimals, Malaysia
The Insectibles, Singapore
Highly Commended: Boonie Bears: Sunsational Summer, China

Best Live Sports Coverage

25th Hockey Sultan Azlan Shah Cup: New Zealand vs Malaysia, Malaysia
AFC Live, Singapore
Pro Wrestling League, India
Highly Commended: Asian Tour Golf – Ho Tram Open Final Day, Singapore
World Table Tennis Championship 2016, Malaysia
Singapore 2018 World Cup Home Qualifiers – Singapore vs Japan, Singapore
International Friendly ‘A’ Match 2016: Malaysia vs Macau, Malaysia
WINNER: ONE Championship: Ascent to Power, Singapore

Best Sports Program

John Eales Reveals: Life after Sport, Singapore
Spirits of the Athletes – Tadahiro Nomura: The Last Shoulder Throw, Japan
Cerita Bola Malaysia (Malaysian Football Documentary), Malaysia
WINNER: The Three Japanese Beauties -Looking Beyond the Win-, Japan
Today at the Games, Singapore
Highly Commended: THE GREAT RACE: The Mongolia Bike Challenge Part 2, Japan

Best News Presenter or Anchor

Yvonne Man, Hong Kong
Sharanjit Leyl, Singapore
Kristie Lu Stout, Hong Kong
Cathy Yang, Philippines
Highly Commended: Sri Jegarajah, Singapore
WINNER: Zakka Jacob, India

Best Currrent Affairs Presenter

Aviani Malik, Indonesia
Belinda Lee, Singapore
Highly Commended: Nagieb Khaja, Qatar
Kristie Lu Stout, Hong Kong
Zakka Jacob, India
Eunice Yoon, Singapore
Haslinda Amin, Hong Kong
WINNER: Steve Chao, Malaysia

Best Entertainment Presenter/Host

Highly Commended: Allan Wu, Singapore
Debbie Wong, Singapore
Marco Borromeo, Singapore
Gurmit Singh, Singapore
Kan Kantathavorn, Thailand
Pornsak, Singapore
WINNER: Phanya Nirunkul, Thailand
Greta Georges, Singapore

Best Sports Presenter/Commentator

WINNER: Colette Wong, Singapore
Andy Penders, Singapore
Highly Commended: Paula Malai Ali, Singapore
Richard Lenton, Singapore
Jason De La Pena, Singapore

Best Actor in a Leading Role

A. Panneeirchelvam, Singapore
Highly Commended: Bront Palarae, Malaysia
Sukollawat Kanaros, Thailand
Highly Commended: Christopher Lee, Singapore
WINNER: Chen Kun-Chang, Taiwan
Frederick Lee, Malaysia

Best Actress in a Leading Role

Ko Chia-Yen, Taiwan
Kristal Tin, Hong Kong
Jojo Goh, Singapore
WINNER: Cheryl Yang, Taiwan
Highly Commended: Fonthip Watcharatrakul, Thailand
Farhana M Noor, Singapore
Highly Commended: Mei Fang, Taiwan

Best Actor in a Supporting Role

Keagan Kang, Singapore
WINNER: Jeff Catz, Singapore
Max Loong, Singapore
Lan Chun-Tian, Taiwan
Zhang Zhen Huan, Singapore
Highly Commended: Pierre Png, Singapore
Muthusamy Lingam, Singapore
Gerald Chew, Singapore

Best Actress in a Supporting Role

Normah Damanhuri, Singapore
WINNER: Tien Hsin, Taiwan
Khanungnij Jaksamithanont, Thailand
Julie Tan, Singapore
Highly Commended: Xu Li-Wen, Taiwan
Nadia M D, Singapore

Best Comedy Performance by an Actor/Actress

Highly Commended: Vernetta Lopez, Produced by Verite Productions
Bernice Liu, Singapore
Michael V., Philippines
WINNER: Carla Dunareanu, Singapore
Vernetta Lopez, Singapore
Alaric Tay, Singapore

Best Cinematography

Ken Minehan, Singapore
WINNER: Matthew Allard, Malaysia
Highly Commended: Lau Hon Meng, China
Joey Bania, Claire Clements, Victor Tang, Kenny Chua, Anthony Quek, Adele Bennett, Lau Hon Meng & Mark Sharman, Singapore
Sivarajah Kanesananthan, Singapore
Kohei Higuchi, Japan
Ical Tanjung, Singapore

Best Direction

Highly Commended: Jane Adcroft, Singapore
WINNER: Daniel Holmes, Qatar
Pang Zhi Tsung, Singapore
Aditya Thayi, Singapore
Liang Renhong, China
Victor Tang, Singapore
Sun Sheau Huei, Singapore

Best Direction (FICTION)

WINNER: Tsao Jui-Yuan, Taiwan
Highly Commended: Joko Anwar, Singapore
Lin Tzu-Ping, Taiwan
Qiu Hao-Zhou, Taiwan
Lee Thean-Jeen, Singapore
Nelson Yeh & Chen Zhang-Lun, Taiwan

Best Editing

Natalie Soh, Singapore
Danial Haris, Alex Lim, Huda Azzis & Grace Xiao, Singapore
Highly Commended: Laxman Bhambhoriya, India
WINNER: Gan Jia Yi, Singapore
Andy Tseng, Singapore

Best Original Screenplay

WINNER: Huang Shih-Ming, Taiwan
Ammar Adzis, Malaysia
Ler Jiyuan, Singapore
Highly Commended: Yu Shangmin & Liu Ruixuan, Taiwan
Liu Cheng-Nan & Chen Yu-Jie, Taiwan
Lee Thean-Jeen, Singapore

Best Theme Song

Lai Yu-Jiao & UrbanCat, Taiwan
Manish Tipu, Ujjawal Kashyap, Paritosh Hazare, Ikrammudin Iochoor, Sreekanth Agneeaswaran & Daniel B. George, India
Hamed Ismail & Amri Amin, Singapore
Kyls Burtland, Australia
WINNER: Chen Xiao-Xia, Taiwan
Highly Commended: Aghi Narottama & Tony Merle, Singapore

TERRESTRIAL CHANNEL OF THE YEAR

Winner: PTS, Taiwan
Highly Commended: Channel NewsAsia, Singapore

CABLE & SATELLITE CHANNEL OF THE YEAR

Winner: Al Jazeera English, Malaysia/ Qatar
Highly Commended: BBC World News, Singapore

TERRESTRIAL BROADCASTER OF THE YEAR

Winner: Mediacorp Pte Ltd, Singapore
Highly Commended: Public Television Service Foundation, Taiwan

CABLE & SATELLITE NETWORK OF THE YEAR

Winner: Al Jazeera English, Malaysia/ Qatar
Highly Commended: Shanghai Media Group, China